Ay Çöreği Kaç Kalori?
22 Haziran 2024

Ay Çöreği Kaç Kalori?


Ay çöreğinin kalori değerini belirlemek için içeriğine bakmak gerekir. Ay çöreği, çikolatalı kesme tatlısı ile hemen hemen aynı içeriğe sahiptir. Ay çöreği, un, yağ, şeker, çikolata sosu ve fındık kırıntılarından oluşur. Ayrıca az miktarda susam ve diğer katkı maddeleri de eklenir. Tipik olarak, sağlıklı bir besin değildir ve diyet yaparken sıkça tüketilmesi önerilmez. Kalori değerleri aşağıdaki tablodan öğrenilebilir.

Aşağıda yazan değerleri göz önüne alırsak, ay çöreğinin normal bir öğünden bile daha fazla kalori içerdiğini görebiliriz. Ayrıca, ay çöreğinde kullanılan iç malzemelere göre kalori değerleri artabilir. Bununla birlikte, ay çöreği kuru bir besindir ve yutulması kolay değildir. Yanında meyve suyu, kola veya çay gibi şekerli içecekler ile tüketmek gereklidir. Bu içeceklerin kalorilerini de hesaba katmanız gerekir. Başka bir deyişle, bir ara öğünde ay çöreği tüketmek size yaklaşık 600 kalori aldıracaktır. 600 kaloriye değip değmeyeceğini şu örnekle daha iyi anlayabiliriz: 600 kaloriye 7-8 kase domates çorbası, 2 tam tabak pilav veya 2 tabak makarna, 5 tabak sebze yemeği yiyebilirsiniz. Bu kadar fazla kalorili bir besin yerine daha hafif atıştırmalıklar düşünebilirsiniz.

1 Adet Ay Çöreği Kaç Kalori?

  • Kalori (Kcal): 452.52
  • Karbonhidrat (G): 63.67
  • Protein (G): 5.43
  • Yağ (G): 19.92

Çörek Çeşitleri ve Kilo Yapıcı Etkileri

Çörek çeşitlerinin kilo yapıcı etkileri içerdikleri yağ ve kalori değerlerine bağlı olarak değişir. Çörekler, genellikle hamur işi olduklarından dolayı kilo yapma potansiyeline sahiptirler. Ancak, tüketim miktarını azaltarak daha az kalori alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, evde kendiniz yaparak kullanılan malzemeleri, yani kilo yapıcı özellikte olan malzemeleri azaltabilirsiniz. Beyaz un yerine daha düşük kalori değerine sahip ve kilo yapıcı etkisi az olan un çeşitlerini tercih etmek daha sağlıklı olabilir. Sağlıklı ve kilo kontrolü amaçlı bir yaşam için yediklerinize ve kalori değerlerine dikkat etmelisiniz.

  • 1 adet, 50 gram altın çörek içinde yer alan besin değerleri şu şekildedir: Karbonhidrat (G): 22.7, Protein (G): 4.8, Yağ (G): 6, Lif (G): 0
  • 1 adet, 60 gram mahlepli tuzlu çörek: Karbonhidrat (G): 25.8, Protein (G): 7.5, Yağ (G): 8.2, Lif (G): 3.6
  • Orta boy, 100 gram tahinli çörek: Karbonhidrat (G): 70, Protein (G): 10, Yağ (G): 42.2, Lif (G): 0
  • 1 adet, 125 gram ay çöreği: Karbonhidrat (G): 63.7, Protein (G): 5.4, Yağ (G): 19.9, Lif (G): 1.7
  • 1 orta boy porsiyon, 185 gram kete: Karbonhidrat (G): 73.6, Protein (G): 12.6, Yağ (G): 23.3, Lif (G): 4.1

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Güncel

Çörek Otunun Saça Faydaları ve Kullanımı

Çörek Otunun Saça Faydaları ve Kullanımı